Dışarıda Yemek Yemek

Her PKU’lu bebek bir gün büyüyecek ve genç bir birey olacak. Genç bireyler arkadaşları, ailesi ile sosyal yaşama katılacaklar.

Maalesef ülkemizde pek çok kafede, restoranda, okul kantinlerinde düşük proteinli menüler bulunmamaktadır. Bu sebeple PKU’lu gençler konser alanları, tiyatrolar gibi sosyal alanlarda kendilerine uygun gıdaları bulmakta zorluk çekmektedirler.

Dışarıda yemek yerken tercih edilebilecekler;

- PKU’lu bireyin kendi düşük proteinli makarna, ekmeğini yanında taşıması ve makarnanın tereyağı, et, un içermeyen soslar(Genelde domates sosu tercih edilmektedir) ile pişirilmesini talep edebilir.
- Menüdeki salata çeşitlerinden peynir, et ve et ürünleri, tavuk içermeyen yoğurtlu sos içermeyen, kruton ekmek içermeyen salatalar tercih edilebilir.
- Patates kızartması tercih edilebilir.
- Tereyağı ve kaşar içermeyen kumpir, sebze içerikli, yoğurtlu sos içermeyen malzemeler ile tercih edilebilir.

Market Alışverişi

PKU’lu bireyler marketlerde aldıkları ürünlerin kesinlikle içeriklerini okumalıdırlar ve protein değerini kontrol etmelidirler.

Protein değeri 1’den küçük dahi olsa bu o gıdanın düşük proteinli olduğu anlamına gelmez. O gıdanın içinde ne kadar fenilalanin olduğu bilgisi bizim için hala soru işaretidir ve diyetisyene danışılmadan kullanılmamalıdır. Bu gıdaları diyetisyeninize danıştığınızda sizi en doğru şekilde porsiyon değişimleriniz ve gıdanın tüketilebilir olup olmadığı konusunda yönlendirecektir.

Pek çok ürün ayrıca fenilalanin değerini gösteren bir bölüm içermemektedir ancak Aspartam içeren gıdalarda uyarılar bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için "Kimyasal ve ilaçlar" ve "Etiket Okuma" sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Fenilketonüri Hastalarının Sosyal Yaşamda Karşılaştıkları Zorluklar-Niteliksel Bir Araştırma

Clinical Nutrition ESPEN 27 (2018) 79-85