Anne Sütü Alabilirler Mi ?

Anne sütü bebeklerin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan bir besindir. Fenilketonürili bebekler de anne sütü ile birlikte fenilalaninsiz aminoasit karışımları(özel diyet maması) kullanılarak ve kan fenilalanin düzeyleri yakından izlenerek beslenebilirler. Yapılan çalışmalar yaşamın ilk yıllarında anne sütü alan fenilketonürili bebeklerde büyüme ve zihinsel gelişimin daha iyi olduğunu göstermektedir.

Diyetleri Birbirinden Farklı Mı ?

Diyet her birey için farklıdır. Bireyin boyu, yaşı, vücut ağırlığı, fenilketonürinin tipi ve kan fenilalanin düzeyine göre diyet planı değişmektedir.
Bunlar dışında her bebeğin acıkması, emme hızı ve hazırlanan aminoasit karışımı(özel diyet maması) farklılık göstermektedir.

PKU'lu Bireyler Nasıl Beslenmeli ?

Fenilketonürili bireylerde, tıbbi beslenme tedavisinde, diyetin protein, enerji, vitamin ve mineralden yeterli ve dengeli olması gerekir. Normal bir diyet, yani sağlıklı bir bireyin tükettiği diyet, fenilketonürili bireyin kullanabileceğinden daha fazla miktarda fenilalanin içerir. Ancak fenilketonürili bireyler için tedavi sadece büyüme-gelişme için gerekli olan miktarda fenilalanin içeren diyetle mümkündür.

 

Düşük Proteinli Diyet Tedavisi Yaşam Boyudur !