Tatiller ve Seyahatler

PKU’lu bir bireyin tatil ve seyahatleri öncesinde önden detaylı bir hazırlık yapmaları hem daha güvenli hem de daha eğlenceli bir tatil ve seyahat yapmalarına yardımcı olacaktır.

Evden uzakta olmak, düşük proteinli diyeti ev dışında uygulamak PKU’lu çocuğunuzun özgüven gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu sebeple okul gezileri ve kamplardan PKU’lu çocuklar kesinlikle uzak tutulmamalıdır.

Yolculuk Önerileri

- Yolculuk öncesi hazırlıklarda yol boyunca tüketeceği gıdaları, amino asitleri hesaplayınız.
- Acil durumlarda oluşabilecek yolculuğun uzaması halinde(araçtaki gecikmeler, aracın bozulması vb.) mutlaka fazladan gıda ve amino asit karışımının çocuğunuzun yanında bulunmasına özen gösteriniz.
- Özellikle uçak içinde gıda ve amino asit karışımı bulundurmak için mutlaka uzmanınızdan ve diyetisyeninizden gıdaların ve amino asit karışımının tıbbi amaçlı olduğuna dair yazı alınız. Böylece güvenlik kontrollerinde yaşanabilecek sorunları önleyebilirsiniz.
- Yurtdışı yolculuklarında Türk Hava Yolları’nın özel yemek servisi koşullarını inceleyiniz. Doktor raporunuz ile birlikte aşağıdaki menüyü tercih edebilirsiniz.

Sebze ve meyvelerle hazırlanan vejetaryen yemeği(VOML): Et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleriyle hazırlanmış yiyecekler servis edilmez. Meyve, sebze ve baharatlarla hazırlanan yiyecekler ikram edilir.

Yönlendirme: www.turkishairlines.com/tr-nl/bilgi-edin/ozel-yemek-servisi/index.html

Tatil Önerileri

- Tatil boyunca yeterli miktarda düşük proteinli gıda ve atıştırmalık, amino asit karışımı, düşük proteinli mama bulundurduğunuzdan emin olunuz.
- Düşük proteinli formula ve gıda hazırlarken kullandığınız ölçek gibi uygun materyallerin yanınızda bulunduğundan emin olunuz.
- Tatil yerinizi seçmeden önce mutlaka menülerini inceleyiniz. Açık büfe servisi olan restoranlarda PKU’lu bireyler kendileri için uygun olan sebze yemeklerini, meyveleri veya salata barından salatalarını seçebilmektedirler.
- Tatil yeriniz için düşük protein dostu otelleri seçebilirsiniz.
- Gideceğiniz otel, pansiyonu mutlaka önceden bilgilendiriniz. Düşük proteinli ekmeğin ısıtılması, düşük proteinli makarnanın haşlanması gibi talepleri karşılayıp karşılayamayacaklarına dair bilgi alınız.
- Tatile gideceğiniz konumda özel beslenen bireyler için restoran/kafe olup olmadığını araştırınız.

Okul Gezisi/Kampı Önerileri

- Okul gezisinin/kampın yapılacağı alana çocuğunuzun gıda ve amino asitlerini hem gidilecek olan kuruma hem de kampın sorumlusuna danışarak kargonuz en az 2 gün önce varacak şekilde gönderebilirsiniz. Böylece çocuğunuz yol boyunca fazla bagaj taşımayacak ve oraya gittiğinde gıdaları hazır olacaktır.
- Okul gezisi/kamp sorumlusu için bir not hazırlayınız. Notunuzda çocuğunuzun özel diyetine dair bilgilerin ve acil durum iletişim bilgilerinin bulunduğundan emin olunuz.
- Gidilecek olan okul gezisi/kamp süresince hangi menülerin bulunduğunu öğrenerek, yeterli miktarda düşük proteinli gıda temini sağlayınız.
- Buzdolabı kullanım imkanını mutlaka sorgulayınız. Böylece amino asit karışımının ve diğer gıdaların saklanma koşullarını belirleyebilirsiniz.
- Kamp/gezi sorumlusunu mutlaka tüketilmesi yasak olan kimyasal ve ilaçlar hakkında bilgilendiriniz. Gerekli durumlarda çocuğunuzun yanında bir liste bulundurmasını sağlayınız. Daha detaylı bilgi için "Kimyasal ve İlaçlar" ve "Etiket Okuma" sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Fenilketonüri Hastalarının Sosyal Yaşamda Karşılaştıkları Zorluklar-Niteliksel Bir Araştırma

Clinical Nutrition ESPEN 27 (2018) 79-85